Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 954 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

ekonomia 500+

sobota, 28 stycznia 2017 13:21

Odrobinę cenię socjalistów za troskę o biednych i wykluczonych, ale z pieniędzmi jest tak, że bilans musi wyjść na zero. A tu nie wychodzi.
Pieniądze generalnie biorą się z pracy. Jeśli ktoś nie pracuje, a pieniądze ma, to istnieje tylko kilka opcji: albo sam sobie wcześniej na to zapracował (tj. zgromadził oszczędności), albo będzie musiał zapracować w przyszłości (tj. wziął kredyt), albo kto inny musiał/musi/będzie musiał na niego zapracować (np. w systemie ZUS emeryci są utrzymywaniu przez młodszych pracujących).
PiS w kampanii mówił o jakichś 40 czy nawet 60 miliardach, które budżet traci co roku, bo korporacje wywożą je za granicę, mafia robi karuzele VAT itp. PiS miał te pieniądze odzyskać poprzez nowe podatki i walkę z oszustwami, i z tego sfinansować swój socjal. Wtedy rachunek by się zgadzał (przy założeniu, że katastrofalny stan polskich finansów pozostawiony przez PO jest rzeczą normalną i nie trzeba go zmieniać). PiS jednak tego nie zrobił. Pożyczył 20 miliardów u zachodnich bankierów (co na to „patriotyczny elektorat”?), czyli wybrał opcję „Polacy, ich dzieci i wnuki będą musieli zapłacić za to w przyszłości” (nie ma innej możliwości, przykro mi).
Jeśli ktoś przekonuje, że przecież dochody do budżetu wzrosły, wskaźniki mamy lepsze od oczekiwanych, a ludzie żyją dostatniej, to przypominam, że kilka lat temu, gdy Polacy masowo brali kredyty frankowe, wskaźniki też rosły. Rozkwitło wiele branż – od budowlanki po AGD, a poziom życia się polepszył, bo Polacy zamiast harować kilka lat na kawalerkę, kupowali od razu 70 metrów full wypas. Teraz płaczą. (Gdy w 2006 roku KNF wprowadzała ograniczenia kredytów frankowych, nie tyle z troski o kredytobiorców, co o banki, podniósł się wielki wrzask ludu, a PiS oficjalnie protestował, że takie ograniczenia godzą w dobro polskich rodzin).
Starsi pamiętają z pewnością dobrobyt na kredyt z czasów Gierka. Wtedy też się Polakom bardzo poprawiło. Po kilku latach zapłacili za to krachem gospodarczym, którego skutki odczuwamy do dziś.

1. Grecka Syriza tak samo jak hiszpańska Podemos to są typowe wręcz partie drobnomieszczańskie, czyli centrowe a nie lewicowe. Tobie wszystko na lewo od PO wydaje się być lewicą, a tak przecież nie jest. 🙁
2. 500+ jest tak samo finansowane z długu jak płace urzędników państwowych, w tym policjantów i wojskowych, płace zatrudnionych przez państwo nauczycieli (w tym akademickich), płace posłów i senatorów, uzbrojenie wojska i policji, lekcje religii w szkołach państwowych, budowa i utrzymanie Świątyni Opatrzności czy też państwowe radio i telewizja.
3. Nakaz pracy NIE jest bezwarunkowym dochodem gwarantowanym, jako że łączy się on z obowiązkiem wykonywania pracy na rzecz państwa.
4. Już w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja (AI) prześcignie ludzką, a to będzie oznaczać koniec ludzkiej pracy a więc i koniec kapitalizmu, skoro nawet do najbiedniejszych krajów świata wyśle się starsze modele robotów, a które i tak wszystko wykonają taniej, szybciej i dokładnej niż Hindus, Murzyn czy też inny Indianin. Nie moja to przecież wina, że masz bardzo mocno ograniczoną wyobraźnię, że potrafisz sobie wyobrazić tylko kontynuację obecnego systemu, najwyżej z kosmetycznymi zmianami. 🙁
5. Cytuję z „Wyborczej”: W ciągu najbliższych kilkunastu lat zniknie 47% miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Pierwszymi ofiarami postępującej automatyzacji padną pracownicy transportu i logistyki. Kolejni będą pracownicy produkcji i pracownicy biurowi – prognozuje Uniwersytet w Oxford w badaniu z maja 2016 r.
Nad pozbawieniem zajęcia taksówkarzy intensywnie pracuje Elon Musk. Pomiędzy badaniami nad sztuczną inteligencją i przygotowaniami do kolonizacji Marsa zuchwały miliarder jest coraz bliższy wprowadzenia na rynek bezzałogowych autonomicznych taksówek. Czy zdaje sobie sprawę, jak brzemienne w skutki dla światowego rynku pracy mogą okazać się jego projekty? Całkowicie.
– Trzeba szybko zintegrować zautomatyzowany świat sztucznej inteligencji z życiem ludzkim. Cała ta automatyzacja skończy się najprawdopodobniej wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawowego – oświadczył Musk w listopadzie.
Bezwarunkowy dochód gwarantowany (BDG): niezależnie od tego, co i czy robisz, czy i ile zarabiasz, dostajesz od państwa stałą kwotę pieniędzy, którą wydajesz, jak chcesz. Jeszcze niedawno sama myśl o takim rozwiązaniu w większości ekonomicznych kręgów wydawała się moralnie nie do zaakceptowania. Bo pieniądze „za nic” rozleniwiałyby i nikt już nie poszedłby do pracy.
Teraz, gdy ludzką pracę coraz częściej zastępują technologie, o takim rozwiązaniu mówi nie tylko znany z niezwykle śmiałych wizji Musk, ale pomysł na poważnie testują kolejne miasta. W styczniu taki eksperyment po raz pierwszy ruszy na poziomie całego kraju – Finlandii. 
6. Przedsiębiorczość polega przede wszystkim na ryzyku. Od razu widać, że o biznesie wiesz tylko to, co o nim przeczytałeś, że nigdy nie byłeś przedsiębiorcą ani nawet nie pracowałeś na wyższym niż robotnicze stanowisku w prywatnej firmie. Przecież w kapitalizmie tylko ten, kto ryzykuje, w tym np. kupuje akcje czy też losy na loterii, ma szansę otrzymać realny, czyli ekonomiczny zysk, czyli większy niż ten który by otrzymał wpłacając swój kapitał do banku albo wykupując obligacje państwowe. Ciekawe, że o tym niby uczą studentów na podstawowym kursie mikroekonomii, ale mało kto, łącznie z profesorami ekonomii, rozumie dziś pojęcie zysku ekonomicznego i kosztu alternatywnego


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  48 088  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

Blog o tym o czym wszyscy wiedzą, ale boją sie mówić a czasami nawet myśleć, trochę inne spojrzenie na niektore rzeczy

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 48088

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl